S pochopitelným zájmem se členové Muzejního spolku zúčastnili poutavé přednášky někdejšího prorektora VŠP v Jihlavě PhDr. Martina Hemelíka o třešťském rodákovi Šimonu Partlicovi ze Špicberka. Přednášku uspořádalo jihlavské Muzeum Vysočiny v malovaném sále ve čtvrtek 16. května 2019. Při ní dr. Hemelík promluvil nejen o tomto renesančním učenci, ale i o pedagogických a vědeckých souvislostech dotčeného období. Posluchače také seznámil s projektem Iglavia Docta (Učená Jihlava), který probíhal před několika lety na jihlavské Vysoké škole polytechnické. Jeho pokračováním je přednáškový a ediční cyklus, seznamující s málo známými osobnostmi Vysočiny, kam náleží i osobnost Šimona Partlice. Ediční řada nakladatelství Alcus pod názvem Bohemo-Moravica Montana Illustrata, což by se dalo přeložit jako Českomoravská vrchovina proslavená svou vzdělaností, vydala v roce 2018 první svazek, který je věnován právě životu a dílu lékaře, astronoma, matematika, pedagoga, literáta a politického myslitele Šimona Partlice ze Špicberku. Po přednášce si mohli zájemci zakoupit i tuto novou publikaci, věnovanou Partlicovi.
K významu Šimona Partlice uvedeme několik zásadních informací z prezentace PhDr. Martina Hemelíka:
Šimon Partlic ze Špicberku je mnohými domácími i zahraničními autory, především historiky, řazen k plejádě jmen reprezentujících českou učenost a vzdělanost závěru 16. a v prvé polovině 17. století.
Tato konstatace platí především o oblasti ryze exaktních přírodních věd, zejména matematiky a astronomie, kde je jmenován vedle takových velikánů vědy jako Johannes Kepler, Tadeáš Hájek z Hájku, Martin Bacháček z Nauměřic, Cyprián Karásek Lvovický ze Lvovic aj.
V tomto směru nelze než konstatovat, že význam jeho osobnosti je nejen historický, nýbrž v mnohém i nadčasový, neboť jeho jméno spolu s ostatními reprezentuje vysokou úroveň vzdělanosti a kultury v předbělohorských Čechách a zároveň mezi pobělohorskými exulanty. Důležité přitom je, že mnozí z těchto reprezentantů byli určitým způsobem spojeni s jihlavským regionem, respektive celou Vysočinou.
Renesanční učenec Šimon Partlic ze Špicberka může být srovnáván a řazen dokonce mezi tak významné a uznávané autory, jakými byli Pavel Skála ze Zhoře, či Jan Amos Komenský.
Další informace k uvedené knize: ZDE
<<< Reportáž z Indie (10. května 2019) -||- S Miluškou Mrvkovou po Transsibiřské magistrále (17. května 2019) >>>
Pozvánka
Šimon Partlic ze Špicberku
Muzejníci před přednáškou
Muzejníci před přednáškou
Muzejníci před přednáškou
Muzejníci před přednáškou
Zahájení přednášky
PhDr. Martin Hemelík
Podobizna Šimona Partlice
Astronomické nákresy
Přednášející
Spis Tractatus Cometographicus
Přednášející
Dílo - Kalendáře
Dílo - Pozorování komet
Dílo - Prognosticon Divinum Et Verum
Publikace