27.11.2016

Muzejní pátek – Zmizelí sousedé II

V rámci květnových oslav konce druhé světové války věnoval Muzejní spolek v Třešti svůj letošní první muzejní pátek pokračování projektu Zmizelí sousedé v Třešti, který se svým žákovským kolektivem realizuje Helena Štumarová. Tato badatelská etapa byla završena vydáním druhého dílu knihy Po stopách zmizelých sousedů v Třešti. Velkoplošné promítání v kině Máj seznámilo diváky s postupem tohoto projektu, zaměřeného na třešťské pamětníky místní židovské komunity. Současně bylo promítnuto i mnoho rodinných fotografií a dokumentů o třešťských židovských rodinách, shromážděných v průběhu badatelských prací. Součástí promítání byla i upoutávka filmu Na Sever, který pojednává o životním příběhu někdejšího zdejšího občana pana Dova Strausse. Digitální zpracování promítací produkce zajistil Petr Kroupa. Na závěr slavnostní akce, již se zúčastnilo i několik čestných hostů, promluvila pamětnice paní Irena Žantovská Murray a zavzpomínala na blízky vztah svého otce Jiřího Žantovského k třešťské dívce Ireně Krausové.

<<< Exkurze ve staré pile v Třešti (1. května 2016) -||- Přednáška dr. Stehlíka – Babice 1951 (7. června 2016) >>>