27.11.2016

Exkurze ve staré pile v Třešti

Prvomájové dopoledne věnovali členové Muzejního spolku prohlídce někdejší třešťské pily u jezdovické silnice. Pila byla postavena na žádost barona Sternbacha coby součást velkostatku na počátku dvacátých let minulého století v návaznosti na modernizaci Nového mlýna a napojení na tamní elektrárnu. Její výstavbu zadal Sternbach stavební firmě Josefa Podzimka jako parní pily, poháněné parním kotlem o výkonu 190 HP. Dokončena byla v roce 1922 a po dosažení maximální výkonnosti obsahovala tři rámové katry, okružní pilu, stroj na výrobu šindelů a motorovou pilu na řezání klád. Zaměstnávala až 60 pracovníků. Poškozena byla při spojeneckých náletech na jaře 1945, potom zestátněna a nakonec se stala součástí Jihomoravských dřevařských závodů. Po ukončení provozu na přelomu tisíciletí byla pila zakoupena firmou Podzimek a synové. Hlavní zařízení bylo demontováno a objekt je nyní ponechán bez údržby. I tak však lze v něm obdivovat kvalitní dřevěnou obloukovou střešní konstrukci a ojedinělé zbytky základů strojního vybavení. Stará pila tak zůstává cenným dokladem technické architektury starého třešťského průmyslu.

<<< Promítání filmu Na Sever (21. dubna 2016) -||- Muzejní pátek – Zmizelí sousedé II (6. května 2016) >>>