13.2.2016

Výlet do Vratěnína a Police

V sobotu 23. května 2015 podnikl Muzejní spolek Třešť vlastivědný výlet do jižního pohraničí, kde prvním cílem byla prohlídka vzorné obce Vratěnín a jejích významných pamětihodností.

Muzejníci si nejprve prošli bývalý klášter bosých augustiniánů, jehož zbytky citlivě zrekonstruoval současný majitel, brněnský podnikatel pan Zlámal. Ten umožnil prohlídku objektu a podal návštěvníkům výklad k památce. Další program zajistil starosta obce pan Martin Kincl, který nejprve zpřístupnil vratěnínský kostel svatého Jakuba Většího a pak zavedl své hosty k novému památníku známého loupežníka Grassela, načež připravil i prohlídku rozměrného objektu někdejší poštovní stanice císařské cesty. Tam se krom muzea pošty nalézá i společenský sál a obecní úřad. Zde mohli třešťští muzejníci podiskutovat se starostou o zvelebování obce a záchraně zdejších kulturních památek.

Po obědě ve stylové restauraci Na Kolářce v nedalekých Uherčicých se výprava přemístila do Police u Jemnice, kde byla předem domluvena mimořádná prohlídka zámku mimo turistickou sezónu. Průvodkyně, zajištěná zdejším obecním úřadem, provedla muzejníky po všech přístupných částech polického zámku, včetně zcela původní a zachovalé barokní kaple a výstupu na věž, a podala výklad k historii zámku a jeho držitelů. Na závěr výletu si účastníci zašli prohlédnout pečlivě zrekonstruovaný polický židovský hřbitov s řadou cenných barokních náhrobků.

Bohatý program vydařeného výletu vypracoval a s příslušnými osobami a institucemi předem projednal pan Jan Morkus.

<<< Výstava o zdravotnictví v Třešti (14. května 2015) -||- Muzejníci ve stopách husitů (13. června 2015) >>>