27.8.2017

Prohlídky objektu S-7 v Třešti

Ve dnech 29.-30. července a 12.-13. srpna 2017 probíhaly prohlídky třešťského „skladu rajčat“. Takto byl v rámci utajení označován kryt civilní obrany S-7 v Třešti. Prohlídky organizovali členové Muzea Tesla ve spolupráci se Zařízením služeb pro Ministerstvo Vnitra a městem Třešť. Návštěvníci si mohli prohlédnout obě podzemní patra.
Při provádění spolupracoval i Muzejní spolek v Třešti. Spolupráce Muzejního spolku a Muzea Tesla vyvrcholí v září na Den památek. kdy bude připravena přednáška na téma Civilní obrana.

Objekt S-7 byl vystavěn v roce 1968 – 1974 pro účely ukrytí krizového velitelství Štábu civilní obrany okresu Jihlava v případě živelných katastrof nebo válečného konfliktu. Je navržený pro ukrytí cca 250 osob. Doba ukrývání se počítala na cca 3-4 dny. Je navržen a postaven tak, aby odolal nejenom nesčetnému množství bojových látek a plynů, ale i radiaci z atomového výbuchu. Podzemní část, kterou při prohlídce navštívíme, se skládá ze dvou pater. Spodní patro je tvořeno nezbytným technologickým vybavením pro udržení života v krytu, ošetřovnou a odmořovacím labyrintem. Také kuchyňku s jídelnou, ložnice pro odpočinek a sociální zařízení se sprchami a toaletami a ošetřovnou.
Horní podzemní patro ukrývá nejdůležitější místnost celého objektu, tzv. Operační sál, kde by byli v případě konfliktu soustředěni všichni nejdůležitější velitelé a pracovníci štábu.

<<< Výlet do Humpolce a na Orlík (3. června 2017) -||- Dny evropského kulturního dědictví v Třešti (9. září 2017) >>>