16.2.2016

Návštěva železničního muzea v Telči

Třešťský muzejní spolek navštívil v pátek 18. července 2014 železniční muzeum na telčském nádraží, vybudovaném v někdejší výtopně. Při prohlídce venkovní expozice historických lokomotiv a vagonů i při prohlídce vlastních vnitřních prostorů muzea se mohli muzejníci seznámit s historií železniční tratě – lokálky z Kostelce do Slavonic a napojení až do rakouského Schwarzenau. Velmi podrobný a zajímavý výklad o dějinách tratě i vzniku současného muzea, jakož i popis jednotlivých exponátů provedl zasvěcený historik železniční dopravy pan Richard Cíla. Fundované dotazy i doplňky muzejníků dotvořily exkurzi na bohatou debatu o významu a možnostech železničního muzejnictví.

Expozice v historickém depu v Telči
V areálu depa v Telči byla otevřena expozice o historii železniční dopravy. V rámci projektu DY-THA RAIL vznikla v objektu železničního depa v Telči unikátní expozice mapující historii železniční dopravy v ČR i v Rakousku. K vidění jsou unikátní vozy, které dříve brázdily železniční tratě. Dále je k vidění atraktivní expozice tvořena jak informačními panely o historii a současnosti železniční tratě se zajímavými texty a dobovými fotografiemi, technickými výkresy a náčrtky.
V rámci expozice jsou také k vidění různé předměty, technická zařízení apod. vztahující se k železnici a její historii. Návštěvníci se rovněž více seznámí s historií a současností železniční tratě Kostelec u Jihlavy – Slavonice X Fratres – Waldkirchen – Waidhofen an der Thaya. Pro zájemce je připraven i odborný výklad, který poskytnou zástupci společnosti Telčské místní dráhy, která zajišťuje provoz expozice.

<<< Výstava krajek v třešťském muzeu v Schumpeterově domě (červen 2014) -||- 17. Muzejní pátek (7.listopadu 2014) >>>