7.2.2016

Filmová kronika k 70. výročí konce Druhé světové války

Členové muzejního spolku i třešťská veřejnost na úvod oslav konce Druhé světové války mohli shlédnout další část filmové kroniky města Třeště. Promítání starých filmových dokumentů proběhlo v kině Máj v úterý 5.května 2015 s průvodním komentářem pana Václava Dvořáka.

První filmy, pořízené panem J. Potěšilem, zobrazovaly přelomové okamžiky v Třešti na samém konci války, kdy zde spontánně vypuklo protiněmecké povstání, které bylo krutě potlačeno okupační brannou mocí. Krom záběrů z amerického náletu na vlak v Hodicích, útěku německých civilistů z města a několika okamžiků z vlastního povstání, dokumenty připomněly příjezd Rudé armády do Třeště, pohřeb bojovníků i exhumaci a pohřeb obětí revoluce. Filmy z let padesátých a sedmdesátých, vytvořené muzejníkem panem Janem Kesslerem, přiblížily výstavbu památníku na třešťském vězeňském dvoře. Závěrečný dokument byl procházkou po židovském hřbitově v Třešti v roce 1980 a současně i připomínkou všech místních obětí holocaustu. Technické digitální zpracování původních filmových materiálů provedli Miloš a Adéla Kameníkovi.

<<< Otevření naučné stezky v zámeckém parku (22. dubna 2015) -||- Zmizelí sousedé v Třešti (7. května 2015) >>>