6.8.2024

Slovinsko 2024 – 4. den, město Velenje a město Celje

Až v nedělním předpoledním čase se dostavila příležitost na prohlídku vlastního města Velenje, které je zváno též jako „město moderní“ nebo „město v parku“. Ačkoliv první zmínky o zdejším hradu pocházejí už z 13. století samotné město v údolí řeky Paky se začalo rodit především s objevem bohatých zásob lignitu v devatenáctém století. Skutečný boom sídla ovšem proběhl po 2.světové válce, zejména v 60.–70. letech, kdy bylo zregulováno řečiště Paky a postupně vystavěno na svou dobu vysoce urbanistické město se všemi municipálními objekty, a to vše zasazeno do bohaté parkové zeleně. Zdejší muzejníci se proto rádi pochlubili svým moderním životním prostorem a provedli své třešťské kolegy po významných stavbách města, aby se pak obě výpravy rozloučily u sochy tzv. „otce Velenje“ Nesti Źganka.

Na nedělní odpoledne se potom třešťská výprava přesunula do nedalekého historického města Celje. Jeho historie sahá až do antických dob a bylo kdysi nazýváno „druhá Trója“. Ve středověku pak více než půl tisíciletí vládl městu slavný rod hrabat z Celje a zůstalo zde zachováno bezpočet stavebních a muzejních památek. Z nich nejvíce dominuje mocný Celjský hrad, kde krom historických instalací lze nalézt na hlavní věži i panoramatický rozhled do malebné krajiny. V historickém centru si třešťští hosté individuálně vyhledali příležitost k občerstvení v útulných hospůdkách, prohlédli si historické domy, paláce a kostely nebo vystoupili příkrým svahem na hrad.