6.8.2024

Slovinsko 2024 – 3. den, Lublaň

V programu třešťských muzejníků nemohla pochopitelně chybět návštěva slovinského hlavního města, kam se výprava vydala třetí den svého výletu opět pod vedením Vinka Mihelaka již v časných ranních hodinách. První zastávkou byl netradiční kostel sv. Michaela v mokřadech na Barju od architekta Josefa Plečnika. Unikátní stavba na 347 pilotech dlouhých 7-10 metrů byla vystavěna v letech 1938 – 39. Návštěvníci si mohou prohlédnout i impozantní celodřevěný interiér kostela a vyslechnout si detailní popis této národní kulturní památky.

Prvním cílem v samotné Lublani se pak stalo Slovinské etnografické muzeum, vybudované v areálu někdejších kasáren jugoslávské armády, doplněných moderní prosklenou přístavbou. Průvodcovské role v muzeu se ujal kurátor afrických a amerických sbírek dr. Marko Frelih. V první fázi představil právě exotické sbírky, pocházející z dob, kdy byla Jugoslávie lídrem hnutí neangažovaných zemí, a potom následovala prohlídka etnografických sbírek, ilustrujících kulturní a hospodářský vývoj Slovinska.

Po obědě v zahradní restauraci Walter se muzejníci vypravili do centra Lublaně a kolem kostela sv. Petra došli k řece Lublaňce a podle ní pokrčovali romantickou zónou nábřežních kaváren a restaurací až k Plečnikovu Trojmostí. Zde se již skupina rozdělila a v prohlídce centra města pokračovali návštěvníci dle vlastních zájmů. Hlavní atrakcí města jsou zde stavby Jože Plečnika a patří k nim vedle Trojmostí především tržnice, kolonáda, universitní knihovna, komplex Křižanka, vlastní Plečnikův dům a řada dalších budov, mostů či památníků. Individuální prohlídky města se protáhly až do večerních hodin, kdy byl naplánován návrat do bydliště.