5.9.2023

Výstava o Ireně Foitové v Telči

Ke 110. výročí narození cestovatelky Ireny Foitové připravilo regionální muzeum v Telči na Starém městě bohatou fotografickou a dokumentační výstavu ve spolupráci s muzeem ve slovinském městě Velenje. Tam Irena Foitová žila až do roku 1995 a zanechala mnoho dokumentů ze svých cest s manželem F. V. Foitem, které mohly být poskytnuty pro výroční výstavu. Proto na slavnostní vernisáž 14. července 2023 přijela i ředitelka velenjeského muzea Tanja Verboten. Na vernisáž byli pozváni i členové třešťského muzejního spolku, který udržuje dobré partnerské vztahy s muzejním spolkem ve Velenje. Při otevření výstavy přivítal přítomné zástupce telečské radnice Mgr. Roman Fabeš, a pak o přípravě výstavy a její náplni pohovořili obě hlavní realizátorky Helena Grycová Benešová z Telče a Tanja Verboten z Velenje spolu s třešťskou vedoucí muzea Milinou Matulovou. Potom během prohlídky vlastní výstavy proběhly i podnětné diskuze návštěvníků s pamětníky a protagonisty akce. Po skončení slavnosti navštívili třešťští muzejníci též hrob rodiny Foitových na hřbitově u kostela sv. Anny.