14.4.2019

Výlet do Dolního Bolíkova a Dobrohoře

Výlet do zajímavých míst České Kanady zorganizoval Muzejní spolek v Třešti v součinnosti s dačickým muzejním spolkem v sobotu 6. dubna 2019. První zastávkou byla prohlídka lesní lokality podél Bolíkovského potoka, kde v letech 1814 – 1873 pracovaly železárny s vysokými pecemi, slévárnou a hamrem. Po této přírodní procházce se výpravy přemístila do Dobrohoře u Starého Města pod Landštejnem, kde se na tamním rekonstruovaném zámku konal Velikonoční jarmark s prodejem místních specialit. Návštěvníci si mohli prohlédnout i celý interiér zámku a připravenou výstavou obrazů Jana Skorky Lauka a další obrazy ze soukromé sbírky současného majitele zámku ing. Jana Mužáka.

Při návratu se muzejníci též zastavili na židovském hřbitově v Nové Bystřici u hrobu rodiny Wurmfeldovy, jenž byla spřízněna s třešťskou továrnickou rodinou Münchů. Závěrečné posezení v Markvarci ve mlýně, přebudovaném na kavárnu, bylo sladkou tečkou za krásným slunečným odpolednem.