24.4.2022

Výlet do Chlumce nad Cidlinou

Krásnou jarní sobotu 23. dubna 2022 věnovali třešťští muzejníci výletu do východních Čech. Automobilovou kolonu přitom posílili i kolegové z Telče. Při první krátké zastávce v Církvici si prohlédli náš nejpěknější románský kostel svatého Jakuba, a pak již pokračovali do Chlumce nad Cidlinou, kde byla dopolední náplní prohlídka zámku hrabat Kinských – Karlovy koruny. Krom důkladného poznání zámeckých interiérů i okolní zahrady se nalezl čas i na posilnění ve stylové zámecké kavárně. Po úspěšné polední pauze v motorestu U Rychtáře se krátce výletníci zastavili u památníku selské rebelie z roku 1775 od Jakuba Obrovského. Odpolední program byl převážně věnován prohlídce někdejšího kláštera Loreta, kde je nyní umístěno chlumecké městské muzeum. Na zpáteční cestě se muzejní výprava zastavila na prohlídku historické Berlovy vápenky u Třemošnice, kde je po rekonstrukci instalováno i muzeum vápenictví. Závěrečná zastávka patřila Hedvíkovskému údolí, v němž se nalézá i někdejší podnik třešťského továrníka Bartoše.