19.7.2020

Sto let Orla v Třešti

Muzeum v Třešti přispělo ke stoleté oslavě existence orelské sportovní organizace v Třešti uspořádáním zajímavé výstavy o historii a současnosti tohoto sdružení. Členové muzejního spolku tak měli příležitost se zúčastnit slavnostní vernisáže výstavy dne 11. července 2020. První pokusy o založení této katolické sportovní organizace se ve městě odehrály již v roce 1908 zásluhou tehdejšího zdejšího kaplana P. Jaroslava Streita, avšak oficiálně byla místní jednota zaregistrována až 15. ledna 1920. Po dvojím zrušení za nacistů a komunistů se Orel opět obnovil v devadesátých letech dvacátého století a dnes je jeho hlavním tahounem skupina lidí kolem divadelníků Třešťského průměru. Výstava v Schumpeterově domě nabízí řadu dokumentů z dávné historie spolku, ale také presentuje současné aktivity sportovců, především ve futsalu a florbalu, jakož i prospěšný projekt tzv. Dederových kol. Při slavnostní vernisáži otevřel výstavu Tomáš Niederhafner, který krátce připomenul historii Orla i současné sportovní úspěchy. Pro návštěvníky výstavy připravili orlové též sadu originálních pohlednic, zobrazujících jejich činnost.