19.7.2020

Komentovaná prohlídka výstavy John – Šimotová

Výstava obrazů Jiřího Johna a Adrieny Šimotové v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, přerušená kvůli koronavirové karanténě v březnu letošního roku, byla v červnu znovu otevřena a prodloužena až do letošního srpna. Členové Muzejního spolku v Třešti využili této možnosti a sjednali si komentovanou prohlídku zmíněné výstavy s jejím autorem a kurátorem Pavlem Brunclíkem. Prohlídka se uskutečnila ve čtvrteční odpoledne 16. července 2020. Pavel Brunclík věnoval muzejníkům hodně času a velice podrobně ve svém projevu rozebral život i tvorbu zmíněných umělců. Zdůraznil zejména některé zlomové okamžiky v životě Jiřího Johna, jeho inspirační zdroje, přiblížil tvůrčí techniky a rozebral obsahově podrobněji i některá jeho vystavená díla. Přestože Pavel Brunclík neměl možnost se ve svém životě s Jiřím Johnem osobně setkat, podrobným studiem jeho života a díla se s ním dokonale seznámil a mohl tedy o jeho osobě zcela zasvěceně hovořit. Zato se mohl seznámit s Adrienou Šimotovu a na konci jejího života s ní navázat přátelský vztah. Společně pracovali na konceptu vytvoření obsáhlého vyčerpávajícího přehledu díla Jiřího Johna a jeho edičního vydání. To se však pro úmrtí Adrieny Šimotové neuskutečnilo.

Pavel Brunclík pak provedl muzejníky i dílem Adrieny Šimotové a rovněž zodpověděl dotazy muzejníků k některým dílům nebo životním skutečnostem obou umělců. Po dvou hodinách odcházeli muzejníci velmi spokojeni a obohaceni o nevšední zážitek. A za to patří velké poděkování především panu Brunclíkovi.