8.10.2024

Noc vědců v třešťském muzeu

Další úspěšnou akcí třešťské pobočky Muzea Vysočiny bylo uspořádání přednáškové „Noci vědců“ v pátek 27. září 2024. Jejím dějištěm byla přednášková místnost v Schumpeterově domě a pod dojmem probíhajících stoletých kafkovských oslav byl zvolen i její leitmotiv – Proměna. Proto také úvod akce obstaralo téma samotného Franze Kafky. Studentka Justýna Přechová při něm krátce připomenula spisovatelův život i dílo, ale pak se věnovala především proměnám náhledu na Kafkovo literární dílo u mladé generace v posledních desetiletích i tomu, jaká umělecká díla (sochy, výstavy, divadelní hry aj.) vznikají pod kafkovskou inspirací. Nechyběly ani takto inspirované obrázky od umělé inteligence.

Na tuto přednášku navázalo pak vystoupení studentů Mgr. Květy Zažímalové z gymnázia v Telčí, kteří četbou posluchačům nabídli stěžejní průřez Kafkovou povídkou Proměna.

Jinou proměnu potom přiblížil obecenstvu Ing. Petr Jiříček Ph.D. ve svém příspěvku s názvem „Jak se z právníka stal ekonom“. Při něm se snažil co nejlépe přiblížit třešťským občanům osobu jejich nejslavnějšího rodáka ekonoma profesora J.A. Schumpetera. Současně tím i nabídl k zakoupení novou knihu „Josef Alois Schumpeter, ekonom a humanista z moravské Třeště“.

Další část programu byla vyhrazena tématu přírodovědnému. V něm zoolog jihlavského muzea Pavel Bezděčka přednesl svou přednášku „Pasáž střední Evropa, proměny fauny“. Vyzvedl zde nebezpečné tendence v současné přírodě, jíž je nekontrolovatelné šíření invazních druhů jak fauny, tak i flóry. Na konkrétních příkladech dokumentoval škodlivé působení nepůvodních organizmů a téměř bezmocné přihlížení člověka.

K jeho sdělení se připojil i film RNDr. Kláry Bezděčkové Ph.D. s názvem „Melanie, příběh královny“, což je dokumentární film o životě mravenců.

Závěrečnou kapitolou bylo vystoupení Vladimíra Bradáče ze spolku Historický radioklub československý (Muzeum Tesla). Jeho přednáška „Proměny televize 1884 – 2024“ zahrnovala velice poutavý příběh dějin televizního vysílání od těch nejranějších pokusů až po současnost. Přednáška byla spojena i s malou výstavou v předsálí, kde bylo možno shlédnout cenné historické televizní přístroje. Následující diskuze s protagonisty a družná zábava pak protáhla vydařenou akci až do pozdních večerních hodin.