14.5.2026

Přednáška o trestu smrti

Třešťské muzeum připravilo pro veřejnost poněkud kuriózní až morbidní přednášku na téma hrdelních trestů. Příležitost využili v hojném počtu i členové Muzejního spolku. V úterý 28. dubna 2026 od 17.00 hodin proběhla v muzeu v Schumpeterově domě přednáška Vladimíra Šebečka „Kapitoly z historie trestu smrti“. Přednášející posluchače provedl problematikou trestu smrti od přelomu 18. a 19. století až do jeho zrušení. Vladimír Šebeček se tématem zabývá dlouhodobě a vloni se autorsky podílel na výstavě Trest nejvyšší, uspořádané v Blansku. Ke své přednášce přivezl i řadu exponátů k dané tématice, jako byly modely různých druhů šibenic nebo ukázky šibeničních smyček z různých zemí. Velkou část svého sdělení s promítanou bohatou fotodokumentací věnoval popravám a mistrům katovského řemesla v českých zemích a Rakousko- Uhersku. Na závěr připojil i speciální dodatek o Třešti a poválečným popravám nacistických exponentů.

Téma je to nepochybně kontroverzní, ale je třeba zdůraznit, že trest smrti prostupuje celou historií lidstva. V průběhu dějin byl nejvyšší trest uplatňován téměř v každé kultuře, s postupem času se však měnil, především ve způsobech jeho provedení. Buď bylo snahou co největší utrpení odsouzeného, anebo jeho zmírnění. V době osvícenství se začaly objevovat první názory na potřebu zrušení trestu smrti, snahy nabývaly na síle a postupně se od tohoto trestu upouštělo. V dnešní době je trest smrti stále využíván v některých zemích, ale ve většině je již minulostí. Poslední veřejný trest smrti vykonaný v Třešti byl nad Hertou Kašparovou. I její případ měl autor bohatě zdokumentovaný jak fotograficky, tak i listinně.